Elektronik Ücret Toplama Sistemi Kontrol ve Denetleme Yazılımı

Elektronik Ücret Toplama Sistemi, bir elektronik bilet aracılığıyla yolculara ön ödeme ile seyahat hakları veren, geçiş ve satış noktalarında bu hakların işletilmesini gerçekleştiren güvenli, hızlı ve doğru işlem yapan bilgi yönetim sistemidir. Elektronik ücret toplama sisteminin otobüste ve metrobüste ihtiyaç duyduğu geçiş kontrolü ve yolcu arayüz işlevlerini validatör yerine getirir. İşletmeler hatasız, hızlı ve esnek ücretlendirme sistemine sahip olurken, yolcular da hızlı ve konforlu seyahat eder. Şehirciliğin vazgeçilmez unsurlarından olan toplu taşımanın modernleştirilmesi, kullanım kolaylıkları sağlanması, yolculara seçenekli ve hızlı ulaşım imkanları verilmesi bakımından elektronik bilet yüksek öneme sahiptir.
Donanım ve Yazılım:
Validatör : Her araçta bulunan bu cihazlar, RFID kartları okuyarak geçiş kontrolünü ve ücret toplanmasını sağlarlar. Cihazların içinde gelişmiş devreler bulunur(GPS,GPRS,RFID)Bu sayede sisteme anlık olarak veri aktarılır.
Turnike: Metro istasyonlarında bulununan turnikeler yolcuların validatörlere kartı okuttuktan sonra geçişlerini sağlarlar.
Pos Cihazları: Yolcuların kartlarına işlem yapılması(vize,dolum,kriter değişikliği vs) için kullanılan cihazlardır. İşlemler sonunda yolculara bilgi fişi basarlar.
Bu Ne Kadar Cihazı: Yolcuların ne kadar bakiyelerini olduğunu gösteren istasyonlarda bulunan cihazlardır.
Yazılım: Toplu taşıma araçlarında geçişleri/binişleri sağlayan yazılımdır.
Çalışması:
Yolcular kartlarını validatörlere okuturlar. Eğer kart geçerli bir kart ise ,validatör ücretini kontrol edip okutulan kartın tipine ve tarifesine göre geçişi sağlar .Kartın bakiyesinin bittiği durumlarda veya vizesinin bitmesi durumunda gişelere veya kişiselleştirme ofislerine giderek işlemlerini yaparlar ve kartlarını geçişlerde kullanabilirler.
Kendisine ulaşımda kart çıkartmak isteyen yolcular kişiselleştirme ofislerine giderek gerekli kriterleri sağladığını ispatladıktan sonra sistemde geçiş yapabileceği kartlarını temin edebilirler.

Çağımızın en önemli değerlerinden olan “ölçülebilir veri ve bilgiye ulaşım” olanağı ise elektronik ücret toplama sisteminin getirdiği başlıca faydalardan biridir.

|Profesyonel Çözümler..

Back to Top